בדיקת אבהות- לא מה שחשבתם

 

בעת הגשת תביעות אבהות יבדוק בית המשפט את נסיבות המקרה והשלכותיו ובמקרים שונים יחייב את הגבר לבצע בדיקת רקמות לצורך הוכחת או שלילת אבהות.

באם ממצאי בדיקת הרקמות יוכיחו כי הגבר הינו אב הילד, אזי יקומו לילד כל הזכויות המשפטיות הנובעות מקשר ההורות.

 אחת הבעיות הכאובות בתחום זה הנה לאור העובדה שעשויות להיות לה תוצאות כבדות משקל לעניין זכותו של הילד להכיר את אביו וחיוב האב בתשלומי מזונות לבנו מחד גיסא, ומאידך לעניין כשירותו של הבן להינשא (ממזרות) .

מבחינה טכנית, עם ההתפתחות המדעית שחלה בימינו אלה, ניתן לפתור שאלה זו בקלות יחסית בבדיקות באמצעים מדעיים האומנם?

לאחרונה אירע מקרה בארצות הברית, בני זוג אשר עברו טיפולי פוריות בעת יציאת הולד לעולם גילו כי סוג הדם של הולד שונה משל שני הוריו.

האב אשר חשש כי הולד אינו בנו ערך בדיקת אבהות אשר העלתה כי אינה תואמת את המטען הגנטי אשר מצוי בבנו.

בתחילה הסיקו כי בוצעה טעות בהליכי הפוריות, אך חשש זה התפוגג לאחר מחקר מקיף אשר העלה כי מדובר במקרה נדיר של "כימרה אנושית".

 

לאב היה אח תאום אשר מת ברחם אמו ובנו של האב ספג את המטען הגנטי של אחיו התאום.

 

לאור זאת נערכו בדיקות גנטיות נוספות אשר העלו כי המטען הגנטי בנוזל הרוק של האב שונה מהמטען הגנטי בזרעו ולפיכך נקבע כי הולד אכן בנו, וזאת לאור העובדה שכ-10% מהמטען הגנטי של האב ובנו תואמים.

 

מקרים אלו של "כימרה אנושית" נדירים אך עם זאת טוענת הרפואה כי הינה שכיחה הרבה יותר ממה שחושבים וטעות זו מתגלה באופן עקיף כמו במקרה דנן.

 

במקרים בהם מוגשת תביעה לאבהות אותה ערכאה תיבחן את מכלול הטענות השונות כגון ממזרות, פגיעה בפרטיות וכו' ותצטרך לתת דעתה במכלול השיקולים מי מהם גובר ומה המשקל אשר תינתן לכל ראיה.

 

הגישה אשר הייתה רווחת בעבר, הייתה כי בעת בה מתעורר חשש לממזרות, יש לדחות על הסף בדיקה להכרה באבהות וזאת לאור כלל הלכתי האומר כי: "רוב הבעילות אחרי הבעל" עם הזמן, החלו בתי המשפט (יחד עם החשש הגדל שתביא בדיקה זו לממזרות) לבחון את שיקולי טובת הילד וגילוי האמת וזאת בהתאם לסע' 28ד' (א) לחוק.

 

ניתן לראות כי יש לבחון לעומק האם לכל אדם באשר הוא מצויה זכות בסיסית לדעת את זהות אביו והאם זכות זו הינה זכות ראשונה במעלה והכי חשוב באם תביא את התשובה הנכונה.

 

המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית.

כתבה: עו"ד ליאת אברהם רשתי

רחוב תל חי 37/2 כפר סבא

 

 

מאמרים

טל: 077-5002090

נייד: 052-5052727​